top of page
Pretraživanje

MyBIOTIK®PUR

MyBIOTIK®PUR - Moj saveznik za zdravu kožu i sluznicu

 

Što su to alergije?

 

Alergija se javlja kada osoba pretjerano reagira na tvari iz okoline, koje su za većinu ljudi bezopasne. Ove tvari su poznate kao alergeni. Alergeni se nalaze u grinjama, kućnim ljubimcima, peludi, kukcima, krpeljima, plijesnima, hrani i nekim lijekovima. Primjeri alergija uključuju alergijski rinitis (peludnu groznicu), ekcem, koprivnjaču, alergiju na hranu i astmu.

 

Simptomi alergije variraju od blagih do teških. Najteži tip alergijske reakcije je anafilaksija, koja može uzrokovati smrt bez hitne primjene adrenalina (epinefrina). Za blage alergije dostupni su učinkoviti tretmani za upravljanje ili liječenje simptoma alergije.

 

Zašto nastaje alergijska reakcija?

 

Mnogobrojne funkcije crijeva vezane za zdravlje podupiru brojni različiti mikroorganizmi odnosno crijevni mikrobiom. Ta međusobno savršeno usklađena bakterijska zajednica ističe se velikom raznolikošću (diverzitetom) kao i ogromnim brojem korisnih bakterija.  Vanjski utjecaji, primjerice antibiotici, mogu narušiti održivost crijevne flore na način da joj umanjuju raznolikost i znatno smanjuju broj korisnih bakterija. Posljedično se mogu nastaniti štetne klice poput primjerice klostridije ili kandide. Tako narušena crijevna ravnoteža zove se disbioza.

 

Crijevo ima 3 zaštitne razine = 3 obrambene linije našeg zdravlja - crijevni mikrobiom, crijevnu sluznicu i crijevni imunološki sustav. Da bi moglo optimalno ispuniti svoju ključnu ulogu bitnu za naše zdravlje, zdravo je crijevo na nekoliko razina opremljeno učinkovitim kontrolnim i zaštitnim mehanizmima. Tri zaštitne razine međusobno su tijesno povezane i surađuju poput nazupčanoga mrežnog sustava.

 

Kada se naruši zdravlje crijeva, odnosno ugrozi crijevna barijera može doći do propusnosti crijeva poznato i pod nazivom „leaky gut“. Propusna crijeva dopuštaju alergenima i neprobavljenim česticama hrane da se infiltriraju u krvotok. Ova infiltracija izaziva upalu i alergijske reakcije. Više o propusnim crijevima pročitajte ovdje.

 


Sve više studija dokazuju povezanost raznovrsnog i zdravog crijevnog mikrobioma sa općenitim zdravljem čovjeka, kao i disbalans sa različitim simptomima i bolestima.

 

Istraživači su skovali pojam "os" kako bi opisali dvosmjerne ili višesmjerne putove kojima jedan dio tijela biokemijski komunicira s drugim dijelom tijela. Identificirane su specifične osovine između crijeva i ne-gastrointestinalnih organskih sustava. Osi mogu ići duž živčanih putova, kroz portalnu venu ili izravno kroz intestinalnu epitelnu barijeru u krvotok. 

 

Pluća i crijeva su tzv. mukozni luminalni organ što znači da oboje imaju sluznicu i cjevaste šupljine, u stalnoj su razmjeni s okolinom. Bakterije koje žive u oba organa proizvode SCFA (kratko lančane masne kiseline)- acetat, propionat i butirat koji su važni za opskrbu stanica sluznice energijom, za popravak oštećenja, za osiguranje proizvodnje sluzi i za stvaranje novih stanica. Imaju i protuupalni učinak. Butirat jača tzv. uske spojeve (tight junctions) u oba organa. Čvrsti spojevi su molekularne spojne strukture koje čvrsto povezuju stanice sluznice tako da uljezi ne mogu prodrijeti između stanica u dublje dijelove organa.

Stoga zaključno možemo reći da obogaćivanjem crijevne flore i crijevnog mikrobioma sa dobrim i korisnim bakterijama uspostavljamo raznovrsnost te  time postižemo zdravlje crijeva, što može pozitivno utjecati na cjelokupni organizam.

  

Što je to alergijski rinitis?

 

Alergijski rinitis je alergijska reakcija koja se izražava najčešće na sluznici nosa a javlja se obično unutar nekoliko minuta od kontakta sa alergenom odnosno onime na što ste alergični. Uobičajeni simptomi alergijskog rinitisa slični su prehladi i uključuju:

 

  • kihanje

  • svrbež nosa

  • curenje nosa ili začepljen nos

  • svrbež očiju, crvene i suzne oči

  • kašalj

  • svrbež nepca

 

Uzrok alergijskog rinitisa može biti pelud, alergija na životinjsku dlaku, grinje, prašina, hrana ili neki drugi alergen.

  

Kako su povezani crijevo i koža?

 

Koža i crijevo su međusobno povezani preko osi-koža-crijevo te međusobno izmjenjuju korisne tvari poput butirata i podupiru zajednički rad i veze.

 

Neke alergije, poput atopijskog dermatitisa, mogu biti povezane s disbalansom crijevne flore. “Mikrobiom igra važnu ulogu u velikom broju kožnih poremećaja. Ne samo da je mikrobiom kože promijenjen, već su I mnoge kožne bolesti popraćene promijenjenim mikrobiomom crijeva. Mikrobiom je ključni regulator za imunološki sustav, budući da mu je cilj održati homeostazu dvosmjernom komunikacijom s tkivima i organima. Stoga je disbioza u mikrobiomu kože i/ili crijeva povezana s promijenjenim imunološkim odgovorom, potičući razvoj kožnih bolesti, poput atopijskog dermatitisa, psorijaze, akni, prhuti " navodi istraživanje  Gut–Skin Axis: Current Knowledge of the Interrelationship between Microbial Dysbiosis and Skin Conditions Britta De PessemierLynda GrineMelanie DebaereAglaya Maes,Bernhard Paetzold, and Chris Callewaert,Lionel Breton, Academic Editor.

 

Kako djeluje MyBIOTIK®PUR?

 

Uzimajući MyBIOTIK®PUR dodajemo našem tijelu uobičajene i korisne stanovnike crijevne flore tankog i debelog crijeva. 6 prirodno aktivnih bakterija iz važnih skupina Lactobacillusa, Bifidobakterija, te Lactococcusa su dobar saveznik u obogaćivanju crijeva "dobrim i korisnim  bakterijama", održavanju raznovrsnosti crijevne flore a time posljedično i zdravlja probavnog sustava.

 

Obogaćivanjem crijevnu floru korisnim bakterijama nudimo tijelu „aktivne ratnike“ u  „borbu“ protiv uljeza – pojačavamo svoju kontrolu na granici ulaska u naše tijelo.

 

Ovaj dodatak prehrani je posebno formuliran s prirodnim, međusobno usklađenim, metabolički aktivnim bakterijama da podržava ravnotežu crijevnog mikrobioma dodatno uz sadržani vitamin B2 i biotin učvršćuju veze između stanica crijevne sluznice.


„Dobre“ bakterije jača barijeru crijevne sluznice, time manje uljeza prolazi i imunološki sistem manje mora raditi, jer crijevna flora uništava neželjene vrste mikroorganizama.

 

Sve bakterijske kulture su posebno uzgojene i ispitane na njihovu biološku aktivnost. Otporne su na želučane i žučne kiseline, time garantirana veći broj „dobrih i proaktivnih ratnika za naše zdravlje“

  

Kako mogu znati da su bakterije aktivne?

 

Aktivnost bakterija provjerite jednostavnim postupkom – napravite jogurt!

Jedino aktivne bakterije mogu iz 1 litre mlijeka (kravljeg, kozjeg, kokosovog ili drugog mlijeka) napraviti jogurt, to pokazuje i koliko su žive i aktivne i tamo gdje je poželjno i potrebno – u crijevu.

 

Jedino aktivne i radišne bakterije daju benefit 😊 

  

Kako obogaćena crijevna flore utječe?

 

Regulacija imunološkog sustava: Crijevna flora igra ključnu ulogu u regulaciji imunološkog sustava. Kod nekih alergijskih reakcija, poput proljetnih alergija, imunološki sustav može biti preosjetljiv ili disbalansiran, odnosno preosjetljiv je jer kroz disbalans u crijevima prolazi previše „uljeza“ – jačanjem prve crte obrane i dodavanjem „dobrih i radišnih ratnika“ – automatski manje „uljeza“ dospijeva do imunološkog sustava u crijevima, jer se selekcija već obavlja na vratima. Npr. Vratar ne pušta svakoga u zgradu, da se „šef“ ne mora sa svakim baviti.

 

Bakterije sadržane u MyBIOTIK®PUR mogu pomoći u održavanju ravnoteže imunološkog sustava putem regulacije crijevne flore. (link – kako radi crijevna flora)

 

Doprinosi smanjenju upale: Određeni sojevi probiotičkih bakterija mogu smanjiti upalni odgovor kod alergija na način da poboljšavaju barijernu funkciju crijeva time što čuvaju integritet crijevne sluznice . što smanjuje propusnost crijeva i ulazak alergena i patogena u krvotok smanjujući na taj način upalne odgovore.


Ključni sojevi koji su proučavani u istraživanjima a koji su također sadržani u MyBIOTIK®PUR su Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis.


Da redovita konzumacija tih sojeva može doprinijeti smanjenju upalnog odgovora organizma na alergene i doprinijeti povećanju do relevantnog broja bakterija dokazano je kroz studije.


Prikaz dobrih bakterija iz nalaza crijevne flore:

  

 

„probiotici djeluju kao imunomodulatori i aktivatori obrambenih puteva domaćina. U kontekstu alergijske bolesti, mikrobiom probiotika ključan je za razvoj imunološkog odgovora domaćina.“- Probiotics as a Possible Strategy for the Prevention and Treatment of Allergies, objavljeno na PubMed Centralu.

 

 

Smanjenje simptoma alergija: Alergija se definira kao reakcija preosjetljivosti uzrokovana imunološkim odgovorom na specifičan antigen, poznat kao alergen. Alergeni djeluju na urođene imunološke stanice. Ponavljani kontakt s alergenom izaziva aktivaciju mastocita i bazofila i otpuštanje alergijskih medijatora, što rezultira simptomima u rasponu od kihanja i osipa koji svrbe do teške zaduhe i anafilaksije.


Imunomodulirajuće dobre bakterije pomažu u smanjenu simptoma alergija kao i osipa na koži.

  

Podrška zdravlju kože: Unosom određenih „dobrih“ metabolički aktivnih bakterija i poboljšanjem crijevne sluznice dokazano je i djelovanje poboljšati zdravlje kože reguliranjem unutarnjih procesa organizma, što može doprinijeti smanjenju simptoma alergijskih reakcija na koži.

  

Posebnosti MyBIOTIK®PUR?

 

MyBIOTIK®PUR može biti koristan u različitim situacijama kada je potrebna podrška uspostavljanu ravnoteže i raznovrsnosti te očuvanje zdravlja crijevnog mikrobioma.

 

Redovna upotreba može doprinijeti općem osjećaju blagostanja vašeg probavnog sustava.

 

Moguća je i dugotrajna upotreba, jer sadržane bakterije u MyBIOTIK®PUR su  uobičajeni, ali  i najkorisniji stanovnici ljudske crijevne flore tankog i debelog crijeva.

 

Potvrda kvalitete dokazuje i odobrenje od Ministarstva zdravstva za djecu od 1 godine.

 

Primjena :

 

Odrasli i djeca od 5 godina: 1 x dnevno 1 vrećicu pomiješati s 100-150 ml negazirane vode te popiti na prazan želudac, 15-20 minuta prije obroka.

 

Djeca od 1 do 5 godina: Doziranje u prvom tjednu 1 x dnevno ½ vrećice, poslije 1 vrećica dnevno.

 

Trudnice i dojilje: Uz dogovor s nadležnim ginekologom primjereno za trudnice i dojilje, jer su sadržane bakterije uobičajeni stanovnici crijevne flore tankog i debelog crijeva.

 

Sastav:

Kukuruzni škrob, maltodekstrin, riboflavin-5'-fosfat natrij (vitamin B2) , D-biotin, bakterijske kulture (2,6%) sastoje se od:

Bifidobacterium bifidum W23,

Bifidobacterium lactis W51,

Lactobacillus acidophilus W55,

Lactobacillus casei W56,

Lactococcus lactis W58,

Lactobacillus salivarius W57.

 

 

Članak je u informativne svrhe u vezi s dodatcima prehrane i probioticima i nema namjeru ukazati na to da je bilo koja tvar spomenuta u ovom članku namijenjena dijagnosticiranju, liječenju, ublažavanju ili prevenciji bilo koje bolesti.

Dodaci prehrani ne smiju se koristiti kao zamjena za uravnoteženu, raznoliku prehranu i zdrav način života.

 

Važna nota

Ovaj je članak napisan na temelju aktualnih studija (u vrijeme objavljivanja) i provjeren od strane medicinskih stručnjaka, ali se ne smije koristiti za samodijagnozu ili samoliječenje i ne zamjenjuje posjet liječniku. Stoga uvijek prvo razgovarajte o bilo kojoj mjeri (bilo iz ovog ili nekog drugog našeg članka) sa svojim liječnikom.

 

 

 

 

 

 
 
 

Comments


bottom of page